İşletmelerde Wi-Fi Güvenliği

İşletmelerde Wi-Fi Güvenliği

Öncelikle okumadan önce açıklama yapacağım.Bu konudaki amacımız güvenliktir.İş işten geçtikten sonra güvenlik önlemini almamızın bi anlamı yok. Böyle durumlar ile karşılaşmamak için güvenlik önemli bir konudur. Bildiğiniz üzere artık internetin hayatımızda yeri oldukça önemli bir hal aldı. Gerek seyahatlerde,cafe ve restaurant gibi alanlarda kullanabilmekteyiz.Görüyorum ki çoğu işletme bu konuları umursamamakta. Peki işletme sahiplerine düşen görevler nelerdir ? İşletme sahibi Wi-Fi güvenliği için neler yapabilir ? Kısaca bundan bahsedelim.

Bir cafeye gittiğinizi varsayalım. Sonrasında görevliden Wi-Fi şifresi istiyorsunuz ve başarılı bir şekilde Wi-Fi ağına bağlanıyorsunuz. Buraya kadar her şey çok normal değil mi ?. Belki saçma gelebilir fakat bunlar önemli konulardır bilgisayar ve ağ sistemleri ile ilgilenen birisi ağ'a bağlandığını düşünelim. Bir şekilde cafenin acces point veya modem arayüzüne standart kullanıcı adı ve şifre ile arayüze girdiğini varsayalım.Arayüze başarılı bir şekilde giren kişi artık ağın yöneticisi gibi isteği yetkilere sahip olmuş olur.

• İstediği şekilde modem arayüzünde tüm işlemleri yapabilir.

• Müşterilerinizi ağdan koparabilir.

• İnternetinizi limitlendirebilir.

• En kötüsüde cihazı erişime kapatabilir.

• Wi-Fi şifrenizi değiştirebilir.

• Bütün ayarlarınızı fabrika ayarlarına çevirip acces point veya modemde yapılan ayarları baştan yapmanız gerekebilir.

Size düşen internet ağınızın güvenliğini almak kalıyor.

► Birinci kural modem arayüzü şifrenizi yani modemin standart şifrelerini değiştirin.(Örn. admin-admin gibi)

► Şifrelerinizi belirlerken güçlü şifre kurallarına uyun.

► Wi-Fi şifresini belirlerken güvenli protokol kullanmanız gerekir.

NOT : Yukarıda bahsettiğimiz gibi iş işten geçtikten sonra güvenliğini bir kıymeti kalmaz o yüzden bu basit ama etkili konuları dikkate alınız. Güvenle kalın.