Dlive Canlı Yayın Yapma Rehberi

Dlive Canlı Yayın Yapma Rehberi

İnternetin git gide büyümekte olduğunun farkındayız sizde oturduğunuz yerden yayın yaparak para kazanabilirsiniz. Peki nasıl kazanıcaz hocam ? Bildiğiniz üzere bir çok canlı yayın platformları bulunmakta bunlardan bir taneside DLive bugün DLive üzerinden nasıl canlı yayın yapabiliriz bu konuda yardımcı olmaya çalışacağım.

DLive sitesine girdiğinizde sağ üstde "Go Live" yazısını göreceksiniz nereden bahsediyorum hemen bahsedelim.

Dlive Canlı Yayın Nasıl Yapılır

Dlive Canlı Yayın Nasıl Yapılır

Fotoğrafta kutucukları istediğiniz gibi doldurduktan sonra "Encoder authentication" kısmındaki bilgileri not almayı unutmayın.

Dlive Canlı Yayın Nasıl Yapılır

Fotoğrafta belirtilen yerdeki "Settings"'e basınız.

 

Dlive Canlı Yayın Nasıl Yapılır

İkinci fotoğraftaki "Daha sonra kullanmak üzere bir yere kaydedin" diye belirttiğim bilgileri benimkine benzer bir şekilde giriniz.

Dlive Canlı Yayın Nasıl Yapılır

"Video Bitrate:" Bu kısımda internetinizin "Upload" hızına göre bir değer belirlemeniz gerekiyor.

0.50-1.0Mbit arası ise "700-900" arası

1.0-2.5Mbit arası ise "1200-1300"

2.5-5.0+Mbit arasıysa da 1600-1900 arası bir Bitrate değeri vermenizi öneririm. 

Ayrıca Upload hızınız 1.5 Mbit'in altındaysa yayın yapmanızı önermiyorum. Hem oluşacak framedrop'lar yüzünden izleyicilerin seyir zevki olmaz, hem de siz boşa emek harcamış olursunuz.

"Encoder:" Eğer Nvidia chipsetli bir Ekran kartı kullanıyorsanız "NVENC" kullanmanız İşlemciye olan yükü büyük ölçüde azaltacaktır. AMD kullanan arkadaşlar x264 olarak kullanmalıdır.

Eğer yayın açtığınızda ping problemleri oluyorsa "Settings->Advanced" kısmından, en alttaki "Enable new networking code" ve "Low latency mode" seçeneklerini işaretleyerek, kaydet'e basınız.

Dlive Canlı Yayın Nasıl Yapılır

OBS'te bütün ayarları bitirdiğimize göre sitemizin Dashboard'una geri dönerek "Start" butonuyla yayınımızı başlatıyoruz. Bastıktan sonra bir süre beklediğinizde bir bildirim kutucuğu çıkacak, bu bir hata değildir. Türkçesi "OBS'te yayınınızı başlatmayı unutmayınız." demektir. 

Dlive Canlı Yayın Nasıl Yapılır

Siteden "Start" tuşuna basarak yayınımızı başlattığımıza göre, şimdi de OBS'ten "Start Streaming"'e basarak yayınımızı başlatıyoruz. Yapmanız gereken bunlardı, eğer takıldığınız bir nokta varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.